İçerik Oluştururken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Altın Kural

Blog yazarlarının ya da blog dünyasına yeni adım atanların bloglarında başarılı olmaları için bir takım altın kurallara uymaları gerekiyor. Hem okuyucu kitlesinin sadakati için hem de yeni okuyuculara ulaşmak için bu kurallar mutlaka uygulanmalı.

blog yazıları

Şimdi bu kurallara bir göz gezdirelim

  1. Herşeyden önce içeriklerin özgün olması gerekiyor. Bir blogger için “İçerik her şeydir” altın sözü hiçbir zaman unutulmamalı. Tasarımdan veya diğer blog kurallarını bilmeseniz bile içerik sizin her şeyiniz olmalı. Bunun için içerik oluştururken kopyala yapıştır mantığını terk etmelisiniz. Eğer bu mantıkla bir blog oluşturacaksanız hiç yaklaşmayın emeğinize yazık olur.
  2. İçeriğinizde anlam bütünlüğüne önem verin. Yazınızın anlaşılır ve okunabilir olması için mutlaka bir bütünlük taşımalı. İçeriklerinizde daldal dala atlamayın. Düzenli ve anlaşılır bir içerik üretmeye çalışın.
  3. İçeriklerinizde noktalama işaretlerine mümkün metrede dikkat etmeye çalışın. Kelimeleri eksik ve hatalı yazmayın.  Bu içeriklerinizde anlam bütünlüğü sağlamanıza da yardımcı olacaktır.
  4. İçerik oluştururken dikkat etmeniz gereken diğer bir konu yazılarınızın akıcı olması. Okuyucuyu sıkmayacak içerikler oluşturun. İçerikleriniz ne gereğinden fazla uzun ne de kısa olsun. Gereksiz tekrarlardan kaçının. Yazılarınız fazla uzun olacaksa alt başlıklar kullanabilirsiniz.
  5. İçeriklerde farklı fontlar kullanmayın. Önemli kelimelerinizi renklendirebilir veya kalın, italik, eğik vb.  yapabilirsiniz. Bu da okuyucunuzun nelere dikkat etmesi gerektiğini gösterir.
  6.  İçeriklerinizde görseller kullanın. Bu içeriklerinizin zengin görünmesine, okuyucunun dikkatini çekmenize yardımcı olur. Bu konuda da dikkat etmeli, içerikleri görsele boğmamalısınız.
  7. İçeriklerinize konuyla ya da anahtar kelimelerinizle ilgili başka yazılara link verebilirsiniz. Bu sayede blog ziyaretçileriniz blogunuzda daha fazla zaman harcarlar.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir